Романија е подготвена да прифати 3.500 бегалци од Украина

66

Романскиот претседател Трајан Башеску истакна дека Букурешт е подготвен да им помогне на Украинците кои настрадале при масовните немири во Украина, пренесоа локалните медиуми.

Според романскиот претседател Трајан Башеску, дестабилизација во Украина и нејзините последици ќе се почувствуваат низ цела Европа.

Според него главна тема на денешниот Совет на Европската унија за надворешна политика во Брисел ќе биде ситуацијата во Украина, а Романија ќе се согласи со воведувањето на санкции во однос на лицата кои се одговорни за употребата на сила во Киев.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.