Романски владика го повтори Велигден за оние кои го пропуштиле поради епидемијата

71

Романски владика ја повторил Велигденската литургија во вторникот вечерта за оние коишто не можеле да присуствуваат во април поради изолациските мерки воведени поради епидемијата од Covid-19.

Владиката Теодосиј изјавил дека богослужбата ја повторува за православните верници кои епидемијата ги спречила да учествуваат на Велигденската литургија на 19-ти април.

Ги извел главните делови од обредот и на верниците им дал причест од заедничка лажичка и покрај предупредувањето од здравствените власти. На обредот, кој во медиумите го нарекоа „Велигден 2.0“ според вестите присуствувале помал број верници во соборниот храм во Констанца, и малку луѓе во другите цркви во епрахијата на Црното Море.

Романската православна црква, изјавила дека владиката Теодосиј делувал „автономно“, како и дека велигденските литургии се одвивале без верниците поради епидемиолошките мерки.

 

Сепак, исклучени се некакви санкции за постапката на овој владика, кој според медиумите е познат во јавноста по тоа што и претходно дејствувал на самоволно.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.