Романскиот министер за внатрешни работи поднесе оставка

16

Романскиот министер за внатрешни работи Николае Мога денеска најави дека ќе поднесе оставка од функцијата по убиството на тинејџерка. Мога кој пред шест дена стапи на должност изјави дека на неговата одлука треба да се гледа како на нов почеток за Министерството за внатрешни работи.

Илјадници Романци излегоа на протести за несовесно постапување на полицијата по убиството на 15 годишна Александра Макесану која три пати се јавила на бројот за итни случаи, кажувајќи дека е грабната од маж. Полицијата по 19 часа ја пронашла куќата на мажот кој ја киднапирал.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.