Русија ја повика Белгија да не ги игнорира „терористичките врски“ на Киев

Руското Министерство за надворешни работи го повика белгискиот амбасадор во Москва поради тврдењата дека екстремно десничарските милиции со седиште во Украина користеле огнено оружје произведено во Белгија, во неодамнешната прекугранична рација.

Министерството упати „силен протест“ до Марс Микиелсен, се вели во соопштението. Русија „постојано предупредуваше на опасноста од преплавување на украинската армија со западно оружје и воени возила“, наведувајќи го ризикот од нивно пренасочување кон терористите, се додава.

„Го повикавме Брисел да не замижува пред повеќекратните докази за поддршката на терористите од режимот во Киев, кои го таргетираат мирното население и цивилната инфраструктура во Руската Федерација“, соопшти Министерството.

Предметната рација се случи на 22 мај и вклучува милиции поддржани од Киев кои преминаа во рускиот регион Белгород. Силите беа вооружени со оружје произведено од неколку членки на НАТО, вклучувајќи ги САД, Полска, Чешката Република и Белгија, покажаа сликите објавени на интернет.

„Вашингтон пост“ објави за вооружувањето минатата недела. Белгискиот премиер Александар Де Кро рече дека неговата влада истражува, но повика да не се донесуваат брзи заклучоци.

„Ајде прво да се обидеме внимателно да ги провериме работите и да видиме дали потеклото на ова оружје е навистина од белгиските донации“, рече тој за медиумите.

Брисел соопшти дека Киев ветил дека нема да користи оружје добиено од Белгија за напади на руска територија. Украинскиот претседател Володимир Зеленски посочи дека неговата влада го одржува ветувањето.

Главната управа за разузнавање на Украина (ГУР) тврди дека милициите биле „автономни“ и дека добиле западно оружје како „воени трофеи“. Русија ја обвини украинската агенција за организирање голем број терористички напади на нејзина територија, вклучувајќи бомбашки напади и атентати.