Русија доби 581 нов милионер за само еден ден

64

Првиот ден од новата година Русија доби скоро 600 нови милионери.

Историскиот рекорд за време на извлекувањето на лото во Русија беше поставен на првиот ден од новата година – клубот на милионери стана побогат за 581 член.

Наградниот фонд на новогодишната лотарија изнесуваше повеќе од две милијарди рубљи, а од таа сума една милијарда (повеќе од 13 милиони долари) беа наменети за големи награди, велат од руски „Столото“.

Минатата година, за првпат, еден играч ја доби главната награда од една милијарда рубли. Тогаш имаше 99 нови милионери.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.