Русија ќе ја преземе контролата над алтернативните извори на гас за ЕУ

269

Во случај на намалување на испораките на руски гас за европските земји, Москва најверојатно ќе се обиде да ја преземе контролата врз алтернативните извори на гас за ЕУ, пишува  колумнистот Абдел Хаким ал-Рувеида во NoonPost.

Публицистот дошол до овој заклучок откако Москва изразила интерес за инвестирање во изградбата на најдолгиот подводен гасовод во светот Нигерија-Мароко. Според него, овој проект е дел од европските планови за намалување на зависноста од синото гориво од Русија преку испораки од Египет, Израел, Сенегал, Ангола и Нигерија.

„Покрај минимизирањето на штетата од наметнувањето на антируските санкции, Русите сакаат да го задржат статусот на „кралот на гасот“. Така, Русија или ќе остане главен снабдувач на енергетски ресурси за Европа или ќе преземе контрола над кој било проект кој го смета за алтернатива на рускиот гас“, рече Абдел Хаким ар – Рувеида.

На овој начин руската страна исто така планира да го искористи своето колосално искуство во изградбата на подводни цевководи и да го прошири своето влијание во Африка.

„Западот ќе се обиде да ја спречи Русија да склучи договор со Нигерија и Мароко за изградба на гасовод“, предложи авторот на материјалот.

Мароко и Нигерија потпишаа договор за изградба на гасовод во декември 2016 година, со проценета должина од 5.660 километри. Претходно, нигерискиот министер за нафтени ресурси Тимпир Силва изјави дека Русија изразува интерес за инвестирање во изградба на гасовод што треба да ги поврзе неговата држава и северноафриканската земја со Европа.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.