Русија ќе испрати тактичко нуклеарно оружје во Белорусија како предупредување на Западот

По потпишувањето на договорот за формализирање на распоредувањето на оружје на територијата на нејзиниот сојузник во четвртокот, Русија ќе ѝ испрати тактичко нуклеарно оружје на Белорусија иако тоа ќе остане под контрола на Москва.
Рускиот претседател Владимир Путин на почетокот на годинава најави распоредување оружје со помал дострел во Белорусија, потег што многумина го сметаат за предупредување за Западот кој ја засилува воената поддршка за Украина.

Не е познато кога ќе биде испратено оружјето, но Путин рече дека изградбата на складишта за него во Белорусија ќе биде завршена до 1 јули. Исто така, нејасно е колку нуклеарно оружје ќе се чува во Белорусија.

Американската влада верува дека Русија има околу 2.000 парчиња тактичко нуклеарно оружје, кое вклучува бомби што можат да се носат со авиони, боеви глави за ракети со краток дострел и артилериска муниција.

Тактичкото нуклеарно оружје е наменето за уништување на непријателските трупи и оружје на бојното поле. Тие имаат релативно мал дострел и многу помала ударна сила од нуклеарните боеви глави поставени на стратешки ракети со долг дострел, кои се способни да уништат цели градови.

Говорејќи во Москва, каде што присуствуваше на состанокот на Врховниот евроазиски економски совет со Путин и со лидерите на Ерменија, Казахстан и на Киргистан, белорускиот претседател Александар Лукашенко рече дека „разместувањето на нуклеарното оружје започна“, но не е јасно дали навистина е пристигнато во неговата земја.

Потпишувањето на договорот доаѓа во време кога Русија се подготвува за најавената контраофанзива од Украина. И руските и белоруските официјални лица сметаат дека потегот е поттикнат од непријателствата од Западот.

„Распоредувањето нестратешко нуклеарно оружје е ефективен одговор на агресивната политика на земјите кои не се пријателски настроени кон нас,“ изјави белорускиот министер за одбрана, Виктор Хренин, во Минск на средбата со својот руски колега Сергеј Шојгу.

Путин тврди дека со испраќањето на своето тактичко нуклеарно оружје во Белорусија, Русија го следи примерот на САД, истакнувајќи дека Вашингтон има нуклеарно оружје во Белгија, Германија, Италија, Холандија и Турција.

За време на Студената војна, околу две третини од рускиот арсенал на ракети со среден дострел и со нуклеарна глава биле чувани во Белорусија, вели независниот белоруски воен аналитичар Алиаксандар Алесин. Тој додаде дека има десетици складишта од советската ера кои сè уште можат да се користат.