Русија ќе распоредува нуклеарно оружје во Белорусија

Рускиот претседател рече дека испораката на оружјето ќе започне веднаш откако ќе се подготват капацитетите за негово складирање

Распоредувањето на руското нуклеарно оружје во Белорусија ќе започне веднаш штом ќе заврши работата за адаптација во соодветните складишта, околу првата недела од јули, рече рускиот претседател Владимир Путин за време на состанокот со неговиот белоруски колега во петокот.

„Сè оди според планот“, му рекол Путин на претседателот Александар Лукашенко, додавајќи дека на 7-8 јули „ќе биде завршена подготовката на соодветните капацитети и веднаш ќе започнеме со мерки поврзани со распоредувањето на соодветните видови оружје на вашиот територија“.

Путин претходно изјави дека со Лукашенко „лице в лице“ ќе разговара за итните безбедносни прашања во петок за време на неформалниот состанок во Сочи, од кој дел ќе биде отворен за печатот.

Кон крајот на март, Путин објави дека Русија ќе го постави своето тактичко оружје во Белорусија како одговор на одлуката на Британија да му обезбеди на Киев муниција со осиромашен ураниум. САД и Обединетото Кралство инсистираат на тоа дека гранати од ураниум биле „вообичаена муниција“ која „се користи со децении“. Во меѓувреме, Лукашенко постојано го покренуваше прашањето за заканите на неговата земја од нуклеарното оружје распоредено од САД во земјите на ЕУ.

Вашингтон и неговите сојузници во Европа одговорија со бес на потегот, нарекувајќи го „неодговорна ескалација и закана за европската безбедност“ и предупредија дека ќе применат санкции доколку Минск не одбие да биде домаќин на руско тактичко оружје.

Москва ги отфрли реакциите, сугерирајќи дека Западот е „склон кон хистерична реакција“ и посочува дека акциите на Русија не се разликуваат многу од оние на САД. Исто така, истакна дека Минск нема да може самостојно да го користи нуклеарното оружје и дека контролата над муницијата ќе остане на Москва.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков посочи дека руската нуклеарна индустрија е подготвена да ги докаже своите заслуги на оние кои се заинтересирани за соработка.

На прашањето да ги коментира изјавите дека Обединетото Кралство и САД имаат намера да ја предизвикаат Русија на пазарот на нуклеарна енергија, Песков рече:

„Конкурентните предности на руската нуклеарна индустрија се формираа на светскиот пазар во услови на жестока конкуренција. Токму како резултат на оваа жестока конкуренција руската нуклеарна индустрија ја докажа својата водечка позиција. Таа е доста силна. Нашата нуклеарна индустрија е подготвен да продолжи да ги докажува своите предности“.

Песков додаде дека Русија е загрижена поради нелојалната конкуренција.

„Што се однесува до нелојалната конкуренција, моравме да се справиме со неа повеќе од еднаш, за жал. Да, ова е причина за загриженост. Но, свесни сме дека, за жал, голем број држави не бегаат од ништо кога се натпреваруваат на меѓународни пазари“, рече портпаролот на Кремљ.

Како што е наведено во „Атлантската декларација“ дистрибуирана во четвртокот од канцеларијата на британскиот премиер Риши Сунак, Велика Британија и САД најавија ново економско партнерство, чија една од целите ќе биде истиснување на Русија од пазарот на глобалната нуклеарна енергија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.