Русија ги нападна украинските воени аеродроми

Русија изврши воздушни напади во текот на ноќта насочени кон украинските воени аеродроми и предизвика значителна штета на авиони и објекти, соопшти Министерството за одбрана на Москва.

Нападот, кој беше извршен со употреба на „оружје од воздух со прецизно наведување со долг дострел“, ја постигна својата цел, се вели во соопштението на Министерството во неделата.

„Беа погодени командни пунктови, радарска инсталација, украинска воздухопловна опрема и складишта со оружје и муниција“, се вели во соопштението.

Во друг напад, во близина на градот Днепропетровск на реката Днепар, уништена е работилница за составување на украински беспилотни летала, соопшти Министерството.

Во текот на изминатите 24 часа, руската противвоздушна одбрана собори две крстосувачки ракети „Storm Shadow“ испорачани од Велика Британија, 14 ракети истрелани од американско производство HIMARS и повеќекратни ракетни фрлачи Ураган од советско време, како и две тактички ракети „Точка-У“, испукани од украинските сили, се вели во соопштението.

Вкупно 21 беспилотно летало се исто така пресретнати во руските Народни републики Доњецк и Луганск, регионите Запорожје и Керсон во земјата и над Црното Море, додаде министерството.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.