Русија ги повлекла војниците од источниот украински град Лиман

Руското Министерство за одбрана соопшти дека ги повлекло своите војници од стратешкиот источен украински град Лиман, неколку часа откако Киев соопшти дека ги опколил руските сили таму и еден ден откако Москва соопшти дека го анектира регионот на Доњецк.

Неколку моменти пред најавата за повлекување на Русија на 1 октомври, украинското Министерство за одбрана соопшти дека нејзините сили влегле во Лиман, клучен железнички центар што беше цел на контраофанзивата на Киев во последните денови.

„Украинските воздушни јуришни сили влегуваат во Лиман, регионот Доњецк“, објави Министерството на Твитер.

Серхи Череватиј, портпарол на украинската источна група на сили, рече дека „веќе сме во Лиман, но се уште има борби“.

Претходно истиот ден, Череватиј посочи дека украинските сили ги опколиле руските војници во близина на клучниот железнички центар.

„Руската група во областа Лиман е опколена. Населбите Јампил, Новоселивка, Шандрихолове, Дробишеве и Ставки се ослободени и таму се преземаат мерки за стабилизација“, рече Череватиј.

Москва го користеше Лиман како логистички центар за операции во северниот дел на регионот Доњецк. Нејзиниот пад ќе го означи најсериозниот неуспех за руското оружје откако молскавичната украинска контраофанзива ги поколеба руските трупи во регионот на Харкив минатиот месец.