Русија ги затвора конзулатите во Летонија, Естонија и Литванија и ги протера вработените

Русија ги затвора конзулатите на три поранешни советски балтички земји, објави денеска руското Министерство за надворешни работи.

Во соопштението се наведува дека конзулатите на Латвија во Санкт Петербург и Псков, како и генералните конзулати на Естонија и Литванија во Санкт Петербург ќе бидат затворени и сите нивни вработени ќе бидат прогласени за „персона нон грата“.

Фразата „персона нон грата“ буквално значи „непожелна личност“. Декларирањето некого за таков обично значи дека треба да ја напушти земјата. Според Виенската конвенција за дипломатски односи од 1961 година, земјата домаќин има право да прогласи странски дипломати за непожелни.

Повторувајќи ги објаснувањата на рускиот претседател Владимир Путин за инвазијата на Украина, во соопштението се вели дека одлуката е донесена „врз основа на принципот на реципроцитет, како и земајќи ја предвид одредбата на властите на овие земји за воена помош за „режимот во Киев“ и покривање на „злосторствата на украинските националисти врз цивилното население на Донбас и Украина“.

Амбасадорите на Летонија, Естонија и вршителот на должноста на Литванија во Русија беа повикани во врска со „непријателските постапки на овие земји“.

Според Министерството за надворешни работи, конзуларните вработени и другиот персонал што не се руски државјани треба да ја напуштат руската територија во истата временска рамка што беше одредена за заминување на вработените во руските конзуларни претставништва од овие земји.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.