Русија го ослободува Норвежанецот обвинет за шпионажа

12

Норвешка ја поздрави изјавата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров дека Норвежанецот Фрод Берг, кој во април во Москва беше прогласен за виновен за шпионажа , „може да биде вратен дома во секој момент“.

Лавров изјавата ја даде во Норвешка, на одбележувањето на 75-годишнината од ослободувањето на Црвената армија од германската контрола.

Фрод Берг е норвешки граничен инспектор, кој беше уапсен во Москва во декември 2017 година и обвинет за собирање информации за руски нуклеарни подморници за норвешка разузнавачка агенција.

Тој беше осуден на 14 години затвор во Москва, а на судењето се изјасни за невин во однос на обвиненијата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.