Русија и Кина ставија вето на резолуцијата за примирје во Газа, предложена од САД

Нацртот на САД за резолуцијата за прекин на огнот во Газа не се  во Советот за безбедност на Обединетите нации во петокот. Русија и Кина ставија вето на документот.

Рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензја, рече дека нацрт-резолуцијата „содржи ефективно зелено светло за Израел да спроведе воена операција во Рафах“.

Небензја додаде дека Русија „повеќе нема да толерира бесмислена резолуција која не содржи повик за прекин на огнот што не води никаде“.

Амбасадорката на САД во ОН Линда Томас-Гринфилд остро ја осуди одлуката на Кина и Русија.

„Денеска, Соединетите Американски Држави доставија резолуција со добра волја по консултации со сите членови на Советот. Огромното мнозинство на овој совет гласаше за оваа резолуција, но за жал, Русија и Кина одлучија да го искористат своето вето”.

„И сега, Русија и Кина ќе ви дадат секакви објаснувања за нејзината опструкција“.

Во изјавата во која не се споменуваат Кина или Русија по име, израелскиот пратеник во ОН Гилад Ердан им се заблагодари на САД.

„Американската резолуција – доколку поминеше – ќе означи момент на морал за ОН, место каде што доброто е зло, а правдата е неправда. Ќе беше првпат овој Совет – или кое било тело на ОН – да го осуди Хамас и нивниот брутален масакр“, рече Ердан. „Сепак, за жал, од чисто политички причини, оваа резолуција не се усвои и терористите можат да продолжат да имаат корист од овој Совет кој ги обелува нивните злосторства“.

Резолуцијата повика на итен и одржлив прекин на огнот кој ќе трае приближно шест недели, кој ќе ги заштити цивилите и ќе овозможи испорака на хуманитарна помош.

Нацртот го поврзува прекинот на огнот со тековните разговори, водени од Катар со поддршка од САД и Египет, за запирање на војната во замена Хамас да ги ослободи заложниците.

Претставникот на Кина, Џанг Јун, вели дека нацртот „го избегнува најцентралното прашање, она за прекин на огнот“ преку неговиот „двосмислен“ јазик.
„Ниту, пак, дава одговор на прашањето за постигнување прекин на огнот на краток рок“, рече тој.

За време на петмесечната војна, Вашингтон стави вето на три нацрт-резолуции во Советот за безбедност на ОН, од кои во две се бараше итен прекин на огнот. Неодамна, САД го оправдаа своето вето велејќи дека таквата акција на Советот може да ги загрози напорите на САД, Египет и Катар да посредуваат за пауза во војната и ослободување на заложниците.

 

Говорејќи пред гласањето за американскиот нацрт, Томас-Гринфилд рече: „Со усвојување на резолуцијата пред нас, можеме да извршиме притисок врз Хамас да го прифати договорот на маса“.

„Русија и Кина едноставно не сакаа да гласаат за резолуција што ја напишаа САД“, рече таа.