Русија има прототип на вакцина против ХИВ, извести Попова

53

Русија има прототип на вакција против ХИВ, изјави денеска шефицата на руската Служба за фитосанитарен надзор „Роспотребнадзор“, Ана Попова.

– Русија повеќе години работи на вакцина против ХИВ.Имаме свои порототипови, своја вакцина, истакна Попова.

Таа додаде дека покрај другите на вакцина против ХИВ работат и научниците од Институтот Вектор.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.