Русија на чекор да го заземе клучниот град во Донбас

Руските сили се на пат да го заземат клучниот град Соледар од украинската војска, изјави вршителот на должноста шеф на руската Народна Република Доњецк, Денис Пушилин.

„Настаните во Соледар се развиваат на точен начин на кој градот е блиску до ослободување“, изјави Пушилин за Канал 1 во вторникот.

Борбите меѓу руските и украинските војници сега се водат во западниот дел на населбата, додаде тој.

Соледар, кој пред конфликтот имаше околу 10.000 жители, се наоѓа на десет километри северно од Бахмут/Артјомовск и се верува дека контролата над него е клучна за руската операција за опкружување на големото украинско упориште.

Тврдењата на Пушилин беа поддржани од британското Министерството за одбрана, кое во разузнавачкиот извештај во вторникот рече дека „во последните четири дена, силите на Русија и направија тактички напредок во малиот град Соледар во Донбас.

Сепак, британското министерство сугерираше дека овој „зголемен притисок“ сè уште нема да им дозволи на Русите да го обвиткуваат Бахмут/Артјомовск бидејќи „украинските сили одржуваат силни одбранбени линии и ги контролираат патиштата за снабдување“.

Во понеделникот, заменик-секретарот за печат на Пентагон, Сабрина Синг, исто така рече дека, според американските податоци, има „добар дел од Соледар што Русите го имаат во свои раце“. Синг ги опиша како „дивјаци“ артилериските размени меѓу страните во битката за клучниот град.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето обраќање во неделата призна дека ситуацијата во Соледар е „многу тешка“ за војската на земјата.

Областа околу Бахмут/Артјомовск, која го вклучува Соледар, беше „една од најкрвавите точки долж линијата на фронтот“, рече тој, ветувајќи дека украинските трупи ќе продолжат да се спротивставуваат на руската офанзива „без разлика на се“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.