Русија обвини шест Данци за учество во војната во Украина

Руското обвинителство подигна обвиненија против шест Данци за учество како странски платеници во војната меѓу Русија и Украина, се вели во соопштението на руската амбасада во Копенхаген од средата вечерта.

Обвиненијата дошле откако руските власти спровеле истрага за регрутирање и учество на странски платеници, а на идентификуваните Данци им се заканува затворска казна до 15 години според кривичниот законик на Руската Федерација, соопшти амбасадата.

Амбасадата соопшти и дека во војната меѓу Русија и Украина се регистрирани 20 Данци, додавајќи дека за тоа контактирале и со данското Министерство за надворешни работи.

Данското Министерство за надворешни работи не било веднаш достапно за коментар по барање на Reuters.