13 C
Skopje
сабота, мај 8, 2021

Русија отвори истрага против Навални за измама

68

Во Русија е отворена истрага за „голема измама“ за противникот на Кремљ Алексеј Навални, кој закрепнува во Германија откако беше отруен со нервниот отровот новичок.

Рускиот истражен комитет објави дека Навални е осомничен дека потрошил 356 милиони рубљи, околу 3,9 милиони евра, за лична употреба од донација собрана од повеќе организации, како здруженија кои се борат против корупцијата и ги штитат човековите права.

Комитетот наведува дека Навални ги искористил парите за „стекнување лични и материјални добра, како и за плаќање трошоци, вклучително и одмор во странство“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.