Русија ја обвини Би-Би-Си дека ги шири идеите на Исламска држава

49

Руските власти ја обвинија Би-Би-Си дека ги шири идеите на џихадистичката организација „Исламска држава”, како и дека програмата на сервисот е под постојан надзор поради отворената истрага. Овие обвинувања беа упатени во контекст на поледните тензии меѓу Москва и Лондон, пренесе Франс прес.

Откривме содржини кои ги шират идеолошките позиции на терористичка организација на сајтот на руски јазик на Би-Би-Си, соопшти руското регулаторно тело – Роскомнадзор. Оттаму прецизираат дека станува збор за „цитати” на лидерот на Исламската држава Абу Бакр ал Багдади.

Во тек се експертизи за да се провери дали објавената содржина е во согласност со руските правилници против екстремизмот, дополнува регулаторно тело.
Инаку во Русија е забрането споменувањето на Исламска држава и медиумите треба забраната секогаш да ја нагласуваат кога зборуваат за оваа група.

На крајот на декември, рускиот медиумски регулатор најави започнување на проверки на активностите на Би-Би-Си во Русија. Мерката беше одговор на обвинувањата на британскиот регулаторен орган дека руската телевизија на англиски јазик РТ ги прекршила правилата за непристрасност.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.