Русија нема да ги признае претседателските избори во Украина

63

Ситацијата со која се соочува Украина не дозволува во моментов во оваа држава да има претседателски избори, бидејќи тие се антиуставни и Русија нема да ги признае за легитимни, рече во интервју за телевизијата „Блумберг“ рускиот премиер, Димитриј Медведев.

Медведев покажа негодување околу обвинувањата дека Русија пробува да присвои и присоедини одредени украински региони.

„Русија не сака да присоедини тертиротии од Украина, тоа е само пропаганда“, истакна Медведев.

Во врска во санкциите кои САД и Европа ги воведоа за Русија, премиерот вели дека тие воопшто нема да и наштетат на државата и нејзината економија, туку ќе придонесат само за поримена на американскиот претседател Барак Обама.

„Санкциите кон Русија нема да и наштетат на државата. Овие сценарија немаат катастрофални последици по нашата економија, единствено ќе и нанесат болка на американската администрација и претседателот кои ќе бидат сменети“, додаде премиерот.

Според Медведев, Русија има план за спроведување на соодветни мерки со кои ќе одговори на американските санкции во зависност од развојот на ситуацијата.

„ Политиката на САД кон Русија, вклучувајќи го и воведувањето санкции покажува дека американската администрација ги турка меѓудржавните односи кон нова студена војна. Всушност ние споро, но сигурно се движиме кон втора студена војна, која не е во интерес на никого“, изјави рускиот премиер.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.