Русија нема таен план за решавање на сирискиот проблем

30

Русија, Иран и Сирија немаат таен план за решавање на сириското прашање, изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. Лавров најави дека денеска ќе разговара со министерот за надворешни работи на Иран, Џавад Зарифом а утре ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Сирија, Валид Муалем.

„Позади ова не се крие некаков троен проект. Нашите три земји се далеку од единствен став по прашањето за сириската криза, но ние се заложуваме за тоа Сирија да биде суверена држава, да биде обезбедена територијална целост врз Сирија. Да биде загарантирано сите етнички, верски и останати групи кои живеат во Сирија да живеат во мир и сигурност со своите комшии,“ изјави Лавров.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.