Руската и кинеската морнарица одржуваат вежби за заедничка поддршка

Кинеската и руската морнарица направија уште еден чекор кон интероперабилност со нивните најнови вежби во Тихиот Океан. Кинески брод снабдувал руски воен брод со гориво и вода додека двата брода продолжиле да се движат по паралелни правци.

Во објава на Телеграм во петокот, руското Министерство за одбрана извести дека екипажот на противподморничкиот брод „Адмирал Трибутс“ и на кинескиот брод за снабдување Тајху вежбале синхронизирање на брзината на двата брода додека го одржувале вистинското растојание.

Руските воени претставници додадоа дека двете морнарици во моментов спроведуваат заеднички патроли во Источното Кинеско Море, покривајќи повеќе од 6.400 наутички милји (11.853 километри или 7.365 милји) од почетокот на маневрите во Пацификот кон крајот на јули.

Според соопштението, двете земји извеле и противподморнички, противвоздушни и спасувачки вежби, додека пилотите на хеликоптери вежбале полетување и слетување на воените бродови.

Претходно овој месец, двајца сенатори од американската сојузна држава Алјаска, повикувајќи се на доверлив брифинг, тврдеа дека вкупно 11 руски и кинески воени бродови биле откриени „кои транзитираат во американските води во Алеутите“. Пратениците го опишаа наводниот инцидент како „упад“.

Сепак, американската северна команда, иако потврди дека бродовите на двете нации навистина извршиле патрола во областа, забележа дека тие „останале во меѓународните води и не биле сметани за закана“.

Коментирајќи ги вежбите, Лиу Пенгју, портпарол на кинеската амбасада во Вашингтон, рече дека „оваа акција не е насочена кон трета страна и нема никаква врска со актуелната меѓународна и регионална ситуација“.