Руската морнарица почна операции во Одеса

Од неколку позиции во Одеса, град на Црното Море, пристигнуваат информации за приближувањето на бродовоите на руската морнарица.

Украинците јавија и за напад на пристаништето, но не е потврдено дали проектилот е испален од воен брод или, пак, е дело на делувањето на стратешките бомбардери.

Во меѓувреме лиферувана е непотврдена информација, дека претседателот на Украина Володомир Зеленски, го сменил обласниот гувернер на областа Одеса.

Во отсуство на информации, многумина се прашуваат дали следната цел на руските сили во Украина е градот Одеса, во кој живеат повеќе од милион луѓе.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.