Руската новинарка Асламова која беше уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Дарија Асламова, руска новинарка која беше уапсена на границата со Косово, по што ѝ беше забранет влез во земјата пет години, за руските медиуми раскажала за што ја испрашувале косовските полицајци. Асламова беше уапсен поради наводна шпионажа.
Асламова апсењето и испрашувањето го оцени како добра ситуација за репресивниот апарат кој може да ги прогласи новинарите за шпиони, пренесува Klix.

„Заедно со мојот сопруг, кој е хрватски новинар, отидов да правиме репортажа за православните манастири во Косово. А на границата, мојот пасош беше детектиран со знак за предупредување. Кога го поминаа пасошот преку компјутерскиот систем, јас на нивните лица можеше да се види дека нешто не е во ред. Прво не замолија да почекаме, но не ни ги дадоа пасошите, па нè повикаа во соба каде што чекавме два часа. Потоа пристигна полициска кола, а потоа моравме да ги предадеме нашите мобилни телефони, ни рекоа да одиме на сослушување. Испитувањето траеше со часови“, рече Асламова за искуството на косовската граница.

„Ме прашаа дали сум се сретнала со Лавров“

Асламова наведува дека била прашана дали го запознала Сергеј Лавров и зошто е депортирана од Молдавија.

„Ме прашаа како го направив интервјуто со Додон, дали се сретнав со Марин Ле Пен и дали работев во Украина“, рече таа.

Косовските инспектори, наводно, ја прашале и за руската агресија врз Украина. Таа вели дека на прашањето дали е руски шпион, одговорила дека тоа е многу глупаво прашање, пренесува Klix.

Новинарката тврди дека чувствува дека сега ѝ е загрозена слободата на движење бидејќи сите светски медиуми објавија дека е етикетирана како руски шпион и дека најверојатно ѝ бил обележан пасошот.