Рускaта противвоздушна одбрана спречи напад со ATACMS на Крим

Украинските вооружени сили синоќа направија обид да го нападнат Крим користејќи ракети АТАКМС, изјави Владимир Рогов, претседател на движењето „Ние сме заедно со Русија“.

„Синоќа руските власти ја активираа противвоздушната одбрана над Џанкој и Симферопол додека украинските милитанти извршија ракетен напад врз Република Крим“, напиша Рогов на својот Телеграм канал. Според него, Украинците употребиле неколку балистички ракети ATACMS во обид да нападнат цивили на полуостровот.

Претходно, советникот на шефот на Крим Олег Крјучков ги повика граѓаните на Крим да се воздржат од правење фотографии од активирана противвоздушна одбрана или објавување соодветни слики на социјалните мрежи. Исто така, сообраќајот во текот на ноќта беше во прекин на Кримскиот мост.