Руски дронови уништија украинско складиште за нафта во Одеса

Москва изврши напад со дрон врз складиште за нафта што се користи за снабдување на армијата на Киев во регионот Одеса во близина на романската граница, соопшти во неделата руското Министерство за одбрана.

Во соопштението, министерството рече дека руските воздухопловни сили извршиле групен напад на летала на објекти што се користат за полнење гориво на украинските воени возила во пристаништето Рени, лоцирано на левиот брег на реката Дунав.

„Целта на нападот е постигната. Сите одредени цели се погодени“, соопшти Министерството за одбрана.

Претставници на Министерството за одбрана, исто така, рекоа дека Русија извадила две украински складишта за муниција и команден центар за беспилотни летала во југоисточниот регион Днепропетровск и дел од регионот Керсон контролиран од Киев, повторно користејќи удари со беспилотни летала.

Ова доаѓа откако украинските медиуми јавија за силна експлозија во Рени во раните утрински часови во неделата. Подоцна во текот на денот, Олег Кипер, началникот на воената администрација на Одеса, изјави дека рускиот напад ја оштетил пристанишната инфраструктура и тврди дека украинската противвоздушна одбрана соборила 22 беспилотни летала.