Руските пилоти ќе бидат наградени по инцидентот со американското беспилотно летало

Пилотите на руските авиони кои спречија американско беспилотно летало да врши извидувачка мисија над Црното Море, се предложени за одликување, објави во петокот Министерството за одбрана.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу „ги предложи на државни награди пилотите на авионот ‘Су-27’ кои не дозволија  американското беспилотно летало ‘MQ-9 Reaper’ да ја наруши ограничената зона на летање воспоставена од Москва во време на конфликтот во Украина’, се вели во соопштението на Министерството.

Се додава дека границите на предметната област им биле познати на сите корисници на меѓународниот воздушен простор.

Министерството, меѓутоа, не даде никакви лични податоци за пилотите, ниту пак откри какви награди би можеле да добијат.

Во вторникот, Пентагон тврдеше дека два руски авиона фрлиле гориво на беспилотното летало „MQ-9 Reaper“, при што еден подоцна се судрил со леталото и го оштетил неговиот пропелер, додека ја обвини Москва за „небезбедни и непрофесионални“ акции.

Руското Министерство за одбрана, сепак, го отфрли ова обвинување, велејќи дека „Су-27“ никогаш не стапил во контакт со Reaper, ниту пак испукал оружје. Во него се објаснува дека американското беспилотно летало летало со исклучени транспондери, ја прекршило ограничената зона и се урнал откако „влегол во неконтролиран лет“ како резултат на „острите маневри“.

По инцидентот, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин разговараше со Шојгу за да разговара за ова прашање. Остин повтори дека дронот „врши рутински операции во меѓународниот воздушен простор“, додавајќи дека Вашингтон „ќе продолжи да лета и да оперира секаде каде што дозволува меѓународното право“.

Шојгу инсистираше на тоа дека инцидентот се случил поради одбивањето на САД да се усогласат со ограничената зона на летови и нејзините напори „да ги засилат извидувачките активности против интересите на Руската Федерација“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.