Руските трупи напредуваат во Донбас, тврди министерството за одбрана

Руската војска објави нов напредок во северниот дел на Доњецката Народна Република (ДНР). Ослободени се повеќе локации на периферијата на градот Бахмут, главното упориште што го држат украинските сили, во кое во последните недели има интензивни борби, објави РТ, според информации од руското Министерство за одбрана.

„На оската Доњецк, населбите Белогоровка и Перше Травња на Народна Република Доњецк беа целосно ослободени за време на офанзивните акции“, соопшти Министерството за одбрана на дневниот брифинг.

Селото Белогоровка е мала населба која се наоѓа на околу 20 километри североисточно од Бахмут. Втората населба спомната во брифингот, се претпоставува, е селото Озарјановка, кое се наоѓа на околу 12 километри јужно од градот. Беше познат по името Перше Травња пред 2016 година, но потоа беше преименуван од Киев.

Подоцна во текот на вчерашниот ден, Министерството за одбрана го објави ослободувањето на Андреевка, село пет километри северно од Озарјановка. Вршителот на должноста шеф на ДПР, Денис Пушилин, рече дека војниците влегле во соседното село Курдумовка. Населбите се наоѓаат на важна рута за снабдување на украинскиот гарнизон Бахмут, објасни тој, осврнувајќи се на градот со неговото претходно име, Артемовск.

„Овие населби се исклучително важни затоа што, откако ќе ја исчистат Курдјумовка, каде што непријателот сè уште се спротивставува, трупите ќе стигнат до автопатот Артемовск, прекинувајќи ги патиштата за снабдување на главната украинска борбена група“, рече Пушилин за телевизијата „Россија-24“.

Русија испрати војници во Украина на 24 февруари, наведувајќи го неуспехот на Киев да ги имплементира договорите од Минск, дизајнирани да им дадат специјален статус на регионите Доњецк и Луганск во рамките на украинската држава. Протоколите, со посредство на Германија и Франција, првпат беа потпишани во 2014 година. Поранешниот украински претседател Пјотр Порошенко оттогаш призна дека главната цел на Киев била да го искористи прекинот на огнот за да купи време и да „создаде моќни вооружени сили“.

Во февруари 2022 година, Кремљ ги призна републиките во Донбас како независни држави и побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на ниту еден западен воен блок. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.