Руските власти во Донбас ја укина смртната казна

Народната Република Доњецк (НРД) повеќе нема да издава или да спроведува смртни казни со цел да се усогласи со руските закони, објави таа. Одлуката беше донесена откако републиката стана дел од Русија во септември, заедно со Луганската Народна Република, Запорожје и Херсонската област.

Потегот беше објавен во четвртокот од Елена Шишкина, член на Народниот совет на НРД. Таа изјави за новинската агенција ТАСС дека, откако се приклучи кон Русија, републиката мораше да го прилагоди своето законодавство за да „не е во спротивност со федералното“.

„Агенциите за спроведување на законот се водат според законите за кривична и кривична постапка на Руската Федерација“, објасни Шишкина, истакнувајќи дека смртната казна повеќе нема да се применува во НРД, бидејќи таа не постои во законите на Руската Федерација.

Шишкина додаде дека сегашните смртни казни, кои беа изречени пред НРД да стане дел од Русија, нема да бидат извршени. Уште во септември, рускиот пратеник Даниил Бесарабов предложи осудените на кои им е изречена смртна казна во републиката наместо тоа да добијат доживотна казна.

НРД претходно го укина мораториумот на егзекуциите во јули 2022 година. Сепак, републиката на крајот не изврши ниту една од казните и тие странски борци оттогаш беа ослободени.

Смртна казна во Русија не се применува од 1996 година. Во 1998 година, тогашниот претседател Борис Елцин воспостави мораториум на оваа практика, а Уставниот суд на Русија оттогаш воведе други одредби со кои правно е невозможно да се примени казната во кривичните случаи.

Сепак, некои пратеници неодамна повикаа на враќање на смртната казна во некои случаи, особено за тероризам и педофилија. Ваквите предлози дојдоа од левичарската партија „Праведна Русија – за вистината“, а неодамна и од националистичката партија ЛДПР по нападот во Санкт Петербург во кој беше убиен популарниот воен блогер Владлен Татарски.

Претседателот на Државната дума, Вјачеслав Володин, уште во јуни предложи смртната казна да се задржи во НРД, тврдејќи дека таквата казна е соодветна во време на војна и доликува на „фашистите“ кои намерно бомбардираат станбени области, болници и училишта.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.