Рускоска го известила Спасовски дека има сомнежи за бегство на Мијалков

161

Како да барам притвор во саботата, кога ниту Агенцијата за национална безбедност (АНБ) немаше сознанија за бегството на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков, рече во понеделникот вечерта челничката на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, во интервју за емисијата „360 степени“.

Русковска, исто така, детално посочи како течела комуникацијата со Министерството за внатрешни работи во саботата, ден пред да проструи информацијата дека Судот изрекол куќен притвор за Сашо Мијалков, како мерка на претпазливост, но и дека полицијата не може да го најде обвинетиот.

Обвинителката додаде дека од „свои извори“ добила информација дека е можно Мијалков да бега и за тоа лично го известила прво министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

„Јас во саботата некаде после 12,30 напладне, откако добив информација дека е можно бегство на обвинетиот Сашо Мијалков, остварив контакт со Министерот за внатрешни работи при што тој ми кажа дека ќе ги провери сознанијата кои јас сум ги добила. Некаде по 15 часот, сега не знам точно, ми се јави министерот и ме замоли она што по телефон сум му го кажала да го напишам на писмено и да му го доставам. Јас истото го сторив и известување доставив, сега не знам дали беше 16,30 или 17,00 часот, мислам дека нема да биде толку битно, не обрнував внимание на тоа и некаде по 22,30 частот, ми донесоа известување од полиција, односно истото известување кое јас им го пратив само со додадени генералии на обвинетиот Мијалков. Јас се јавив на директорот на полиција, го прашав дали оствариле контакт со Агенцијата за национална безбедност и дали тие имаат некои сознанија, при што директорот ми кажа дека Агенцијата за национална безбедност нема сознанија за бегство на Сашо Мијалков. Се слушнав и со Републичкиот обвинител и истиот ме праша, бидејќи известувањето беше доставено до мене, до Љубомир Јовески, до Ленче Ристовска и до Трајче Пеливанов. Републичкиот обвинител ме праша колку ми е сигурна информацијата, јас реков дека тоа ми е оперативна информација од мој личен извор. И се договоривме да видиме следниот ден. Потоа јас во комуникација со Јавниот обвинител се обидов да го најдам, да стапам во контакт со мојот извор, да прашам до каде е, односно колку е сигурна информацијата. Со истиот успеав да се слушнам дури околу пладне и при што, сега не можам да откривам детали, но дека на скала од 1 до 10, дека информацијата е некаде 7“, образложи Русковска за „360 степени“.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.