Рускоска тврди дека за притворот на Мијалков знаеле само тројца

107

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал, Вилма Рускоска, во изјава за телевизија Сител во понеделникот вечерта ја исклучи можноста дека информацијата за притворот на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, протекла од кај нив.

„Не постои таква можност, затоа што првата информација која јас ја испратив до МВР ја пишував сама во кабинет во попладневните часови  во сабота и немаше никој на работа освен мене. Вчера, во неделата, дојдоа само колегите Ленче Ристовска и Трајче Пеливанов веќе со изготвен предлог до судот за определување на мерка притвор, така што освен нас тројца во неделата не знаеше никој. Апсолутно ја исклучувам можноста дека информацијата протекла од Обвинителството“, рече Рускоска.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.