Руското МНР го повика германскиот амбасадор

Руското Министерство за надворешни работи го повика германскиот амбасадор во Москва Александар Ламбсдорф поради разговорот на германските воени офицери за потенцијалните напади на Кримскиот мост, изјави извор за ТАСС.

Главниот уредник на РТ, Маргарита Симонјан, на 1 март рече дека истиот ден кога германскиот канцелар Олаф Шолц дал гаранции дека НАТО не бил и нема да биде директно вклучен во украинскиот конфликт, високи германски воени офицери разговарале за тоа како да се спроведе напад на Кримскиот мост на начин кој нема да има никакви реперкусии за Берлин. Симонјан рече дека има аудио снимка од разговорот во нејзина сопственост и подоцна го објави нејзиниот транскрипт. Во транскриптот е јасно дека воените офицери разговарале за способноста на ракетите Таурус да го уништат Кримскиот мост и деталите за подготовките за таков напад.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.