Русковска: Одлуката на Уставниот суд може да ги амнестира сите за „27 април“

132

Доколку Уставниот суд иницијативата ја разгледува по однос на одреден член од целиот Закон за амнестија и оцени дека е вонуставен, според обвинителката Вилма Русковска, тогаш би биле амнестирани сите останати за настаните во Собранието на 27 април 2017 година.

Рускоска рече дека лично не знае во кој дел се однесува расправата пред Уставен суд, дали за целиот закон или само за одреден член.

– Ако е за одреден член само, каде точно се наведува за кого важи и за кого не важи амнестијата и ако Уставниот суд донесе одлука дека тоа е вонуставен член, тогаш сите останати би биле амнестирани. А, не сметам дека Уставен суд иницијативата ја разгледува по однос на целиот Закон за амнестија, изјави Русковска, одговорајќи на новинарско прашање по изрекувањето на пресудата за Зоран Милевски – Кичеец в Кривичниот суд.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.