Рустеми: Јанева бараше да не „замрзнуваме“ стан за кој дознав дека е на Сашо Василевски

185

На денешното рочиште во случајот „Рекет“ сведочеше поранешниот обвинител во СЈО Бурим Рустеми.

Тој истакна дека предметот „Поштенска банка“ се оформил од прислушуваните материјали и имало предлог за притвор за три лица, но судот тоа не го прифатил и одредил само мерки за претпазливост и одземање на пасошите.

Потоа имало предлог за замрзнување на имотите на Главчев и Димитровски. Рустеми истакна дека за еден стан кој бил сопстеност на Главчев, тогашната специјална обвинителка Катица Јанева побарала да се тргне од замрзнување бидејќи бил продаден на нејзина пријателка и само би се направила штета.

Јанева потоа побара да му се врати пасошот на Главчев во замена за гаранции за машини вредни еден милион евра, нагласи обвинителот.

Обвинителката Смаќоска го запраша Рустеми како се чуствувал кога дознал за намерите и искреноста на Јанева по што тој одговори дека по разговорот со Лиле Стефанова дошле до знаење дека е можно станот да е во сопственост на Сашо Василевски. Тој e еден од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кој се одметна и благодарение на чија група од осуммина беа изгласани уставните измени и променето името на државата.

Јавноста е во очекување дали Рустеми ќе ја засени колешката Лиле Стефанова, која вчера пред сите извади дел од валканиот веш на СЈО, а заврши со зборовите на Јанева. „Гомн*рке и ор*спијо една!“

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.