Сабаленка и Рибакина ја отвораат сезоната во Бризбејн

Светската тенисерка број 2 Арина Сабаленка од Белорусија и четвртата на ВТА листата Казахстанката Елена Рибакина ќе ја отворат новата сезона 2024 година со настап на Бризбејн Интернационал, кој служи како загревање за Австралија Опен, објавија организаторите во вторникот.

Најавено е учество и на поранешната тенисерка број еден во светот, Јапонката Наоми Осака.

Овој турнир се одржува во првата седмица од јануари, а се враќа по тригодишна пауза предизвикана од пандемијата на ковид-19.

Сабаленка не може да се натпреварува на мешаниот турнир на Јунајтед купот што се одржува во Перт и Сиднеј истата седмица поради забраната за тимови од Белорусија и Русија поради инвазијата во Украина.

Покрај Сабаленка и Рибакина, учество на турнирот во Бризбејн најави и двократната победничка на Австралија опен, Белорусинката Викторија Азаренка.

„Австралија има посебно место во моето срце откако го освои мојот прв грен слем таму“, рече Сабаленка во соопштението за медиумите. „Едвај чекам да дебитирам на Бризбејн Интернационал и да играм пред навивачите на Квинсленд“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.