САД ја победија Австралија пред 51.000 гледачи

253

Кемба Вокер постигна 23 поени, а Мајлс Тарнер додаде 15 и 14 скока за победата на Соединетите држави против Австралија со 102-86 во контролна средба во Мелбурн пред 51.228 гледачи.

Дуелот беше загревање за двата тима за претстојниот Мундијал и постави рекорд за гледачи кои присуствуваа на кошаркарски меч на континентот, откако стадионот беше претворен во кошаркарска арена и кровот, со кој располага, беше спуштен.

Домаќините долго време беа рамноправни со својот противник, а на почетокот на третиот дел тие дури и кратко поведоа со 45:44, но Американците постигна 13 поени во низа за да ја вратат контролата и потоа немаа проблеми да го довршат мечот.

Бен Симонс не играше за Австралија, откако одби да учествува на турнирот, но тимот на Грег Поповиќ е исто така лишен од сите свои суперeрвезди во НБА.

Пети Милс и Крис Гулзинг постигнаа 19 поени за Австралијците, но не успеаја да ја сопрат победничката серија на САД, која достигна 78 победи во контроли и официјални состаноци од кога започна во 2006 година.

Двете екипи повторно ќе се сретнат во сабота, а потоа Американците ќе играат со Канада.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.