САД директно учествуваа во експлозиите на „Северен поток“, тврди Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во четвртокот изјави дека САД биле директно вклучени во експлозиите кои сериозно ги оштетија гасоводите „Северен тек“ под Балтичкото Море минатата година.

Во интервју за државната телевизија, Лавров исто така рече дека Западот лаже за одбивањето на Русија да преговара за Украина и се обидува да ги сврти Молдавија, Грузија и поранешните советски држави во Централна Азија против Москва.

Путин испрати десетици илјади војници во Украина во февруари минатата година. Тој рече дека операцијата била потребна за да се заштити сопствената безбедност на Русија и да се спротивстави на, како што рече, напорите на Западот да ја задржи и ослабне Москва.

Украина и Западот ја обвинуваат Русија за нелегална војна наменета за проширување на нејзината територија.

Лавров, исто така, рече дека Москва има планови да ги засени проукраинските настани организирани од западните и сојузничките земји ширум светот за да ја одбележат годишнината од испраќањето на своите вооружени сили од Русија во Украина на 24 февруари.

Тој додаде дека руските дипломати работат на нешто за да се осигураат дека настаните предводени од Западот во Њујорк и на други места „не се единствените што ќе го привлечат вниманието на светот“, без да даде детали.

Лавров, исто така, рече дека руските сили ќе одговорат на испораката на западно оружје со поголем дострел во Киев со обид да ги туркаат украинските сили подалеку од нејзините граници за да создадат безбедна тампон зона.

Двајца американски функционери изјавија за Ројтерс во вторникот дека Вашингтон подготвува нов пакет воена помош во вредност од 2,2 милијарди долари, кој се очекува за првпат да вклучи ракети со поголем дострел.

„Гледаме како целото НАТО води војна против нас“, рече Лавров.

„Сега бараме да ја вратиме артилеријата на украинската армија на растојание што нема да претставува закана за нашите територии“, додаде тој.

„Колку е поголем опсегот на оружјето што му се доставува на режимот во Киев, толку повеќе ќе мораме да го туркаме назад од териториите што се дел од нашата земја“.

Во овој контекст, тој рече дека е „објективна реалност“ дека Русија ја проширила својата територија со инкорпорирање на четири региони на Украина минатата година. Повеќето земји на Обединетите нации ги осудија прогласените анексии како нелегални.

Кремљ во средата соопшти дека ракетите со поголем дострел ќе го ескалираат конфликтот, но нема да го променат неговиот курс.

Таквото оружје ќе ги стави сите линии за снабдување на Русија во источна Украина, како и делови од Крим, во домет на украинските сили, велат воените аналитичари.

Украина соопшти дека планира насилно да ја врати целата своја територија, вклучувајќи го и Крим.

Во долгото ТВ интервју, Лавров рече дека на Русија не и треба помош во Украина од Организацијата на Договорот за колективна безбедност, сојуз на поранешните советски држави, и дека не побарала од неа материјална поддршка.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.