САД ќе бидат „силно погодени“ ако нема прекин на огнот во Газа – се закани Иран

Соединетите Американски Држави ќе се соочат со тешки последици доколку не се стават крај на непријателствата во Газа, предупреди иранскиот министер за одбрана.

„Нашиот совет до Американците е веднаш да ја прекинат војната во Газа и да спроведат прекин на огнот, во спротивно тие ќе бидат силно погодени“, рече Мохамад-Реза Аштиани, цитиран од ИРНА.

Иран повикува на прекин на крвопролевањето во палестинската енклава и постојано го обвинува Вашингтон дека ги поттикнува тензиите на Блискиот Исток откако Израел ја започна својата воена операција во Газа по невидениот изненаден напад на Хамас во кој загинаа околу 1.400 Израелци, главно цивили. мртви.

Претходно во неделата, портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канани, рече дека Израел врши „воени злосторства и геноцид“ со „целосна поддршка“ на американската влада.

„Криминалните дела на Израел, целосно поддржани од Соединетите Држави, го прикажуваат арогантниот дух на Вашингтон кој поттикна омраза меѓу народите ширум светот“, рече Канаани, според Прес ТВ.

Вашингтон одби да повика на целосен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, наместо тоа се одлучи за „хуманитарна пауза“. Пентагон испрати дополнително оружје до израелските одбранбени сили (ИДФ) и испрати поморска армада во западното Средоземно Море за да покаже поддршка за Израел.

Израел и САД, во меѓувреме, го обвинуваат Иран дека ги организирал нападите на Хамас врз израелските цивили и ја снабдува групата со оружје. Пентагон, исто така, соопшти дека Иран ги поддржал милициите кои извршиле напади со беспилотни летала и ракети врз американските бази на Блискиот Исток. Техеран го одобри смртоносниот упад на Хамас во Израел на 7 октомври, но тврди дека тоа бил „целосно палестински“ напад.

Израел одговори на упадот со воведување блокада на Газа и ракетирање на цели поврзани со Хамас.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.