САД ќе ги откажат концесиите за нафта и гас во Алјаска издадени во мандатот на Трамп

Министерството за внатрешни работи на САД во средата соопшти дека ќе ги откаже договорите за концесии за нафта и гас во федералното засолниште за диви животни што ги доби агенцијата за развој на сојузната држава Алјаска во последните денови од администрацијата на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Републиканската администрација на Трамп ѝ издаде на Администрацијата за индустриски развој и извоз на Алјаска (AIDEA) со седум договори за концесија во националниот прибежиште за диви животни на Арктикот, еден ден пред инаугурацијата на претседателот демократот Џо Бајден, кој вети дека ќе заштити 7,7 милиони хектари живеалиште за поларните мечки и карибу.

Екологистите и групите домородните на Алјаска го пофалија овој потег, додека републикански сенатор од Алјаска го осуди. Претставниците на AIDEA не биле веднаш достапни за коментар по барање на агенцијата Reuters.

Министерството најави и дека ќе заштити околу пет милиони хектари во северниот дел на државата.

„Бидејќи климатската криза го загрева Арктикот повеќе од двојно побрзо од остатокот од светот, ние имаме одговорност да ја заштитиме оваа скапоцена област. Поништувањето на сите преостанати договори за концесија за нафта и гас издадени во текот на претходната администрација и заштитата на повеќе од пет милиони хектари на Западниот Арктик ќе помогне да се зачува нашата арктичка земја и дивиот свет, истовремено почитувајќи ја културата, историјата и трајната мудрост на домородците од Алјаска коишто од памтивек живееле во овие области“, наведе Бајден во изјавата.

Потезите се најновиот обид на Бајден да ја ограничи нафтените и гасните активности на јавните површини, дел од пошироката агенда за наводната борба против климатските промени.

Бајден, кој има намера да се кандидира за нов мандат во 2024 година, најверојатно против Трамп, исто така, се соочува со притисок да ги зголеми домашните резерви на гориво за да ги задржи цените на бензинските црпки ниски. Претходно оваа година, министерството го одобри проектот за дупчење на „ConocoPhillips“ во износ од 7 милијарди долари на Алјаска, предизвикувајќи критики од Обединетите нации, кои ги повикаа земјите-членки да ја забрзаат транзицијата од фосилните горива.

Производството на нафта во Алјаска се намали во последните три децении. Американската држава моментално произведува помалку од 500.000 барели сурова нафта дневно, што е помалку од повеќе од два милиона барели дневно во 1988 година, според владините податоци.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.