САД ќе користат конвенционални и нуклеарни средства за одвраќање за заштита на Јужна Кореја

Вашингтон е посветен на користење на конвенционални и нуклеарни средства за одвраќање за заштита на Јужна Кореја, изјави американскиот секретар за одбрана Лојд Остин на заедничката прес-конференција со јужнокорејскиот министер за национална одбрана Ли Џонг-суп во вторникот во Сеул.

Остин истакна дека САД „се посветени на користење на целиот опсег на конвенционални и нуклеарни средства за одвраќање за заштита на Јужна Кореја“.

Шефот на американската одбрана, исто така, истакна дека Северна Кореја организирала невиден број провокации во 2022 година. Вашингтон и Сеул ги осудуваат таквите дејства што го дестабилизираат регионот, додаде Остин.

Според заедничката изјава на началниците за одбрана на двете земји, тие „се обврзаа дополнително да го прошират и зајакнат нивото и обемот на овогодинешните комбинирани вежби и обука“. „За таа цел, двајцата лидери се согласија со потребата да се земат предвид промените во безбедносната средина, вклучително и неодамнешните чекори на КНДР во однос на нејзината нуклеарна и ракетна програма“, се вели во соопштението.

Покрај тоа, Лојд Остин и Ли Џонг-суп нагласија дека двете нации „ќе го подобрат споделувањето информации“.

Остин истакна дека 28.500 американски војници биле стационирани во Јужна Кореја, што претставува еден од најголемите контингенти на американски прекуокеански трупи. Двете земји постигнаа голем напредок во зајакнувањето на соработката во изминатата година, рече шефот на Пентагон, додавајќи дека САД и Јужна Кореја ги засилија одмаздничките мерки поради заканите од Северна Кореја.

Остин пристигна во посета на Јужна Кореја во понеделникот.