САД ќе започнат воена соработка со Ерменија

Рускиот сојузник Ерменија, го испрати началникот на својот генералштаб во врвниот центар за обука на НАТО во Баварија, Германија, за да разговара за помошта што Ереван може да ја добие од Вашингтон во реформирањето на своите вооружени сили. Посетата доаѓа неколку недели по политички неуспех на Ерменија да се соочи со својот сосед Азербејџан за Нагорно Карабах.

Заменик-министерот за одбрана, генерал-полковник Едвард Асрјан, кој го предводи ерменскиот генералштаб, минатиот петок беше домаќин на американските воздухопловни сили генерал-полковник Стивен Башам, заменик-командант на американската европска команда (EUCOM), во неговото седиште во Штутгарт, Германија. Официјалниот претставник при посетата го обиколи Заедничкиот мултинационален центар за подготвеност во Хохенфелс, постројка за обука на НАТО управувана од САД.

Башам ја поздрави посетата како „пресвртница“ во билатералните односи и рече дека САД и Ерменија се обидуваат „намерно и постепено да ги развиваат нашите одбранбени односи“, како што е цитирано од EUCOM.

Асрјан го информираше американскиот домаќин за плановите на Ереван да ја направи својата војска попрофесионална и способна. Генералот ги идентификуваше системите за команда и контрола, медицината на бојното поле и обуката на подофицерите како меѓу клучните области за реформи и ја детализираше „помоштата што се очекува од САД во нивното спроведување“, се вели во соопштението објавено од ерменското Министерство за одбрана во понеделникот.

Ерменија е руски сојузник и членка на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (CSTO), регионален одбранбен блок. Таа е една од неколкуте нации кои се домаќини на руската воена база.

Сепак, владата на премиерот Никол Пашињан со години се дистанцира од Москва. Тој тврди дека ОДКБ не успеала да ја заштити Ерменија во 2022 година, поради смртоносните гранични судири со нејзиниот сосед и ривал, Азербејџан. Организацијата избра да не распоредува војници во борбата против Азербејџан кога тоа го побара Ереван, наместо тоа да го олесни примирјето и да постави набљудувачи долж границата.

Во септември, владата на Пашињан претрпе политички удар кога Азербејџан ја презеде целосната контрола врз Нагорно-Карабах, претежно етнички ерменски регион во земјата, кој постоеше како непризнаена отцепена република од 1990-тите. Преземањето практично без противење резултираше со прилив на бегалци во Ерменија, како и масовни протести против премиерот, кој ги отфрли повиците за негова оставка.

Русија рече дека не била во позиција да интервенира во Нагорно-Карабах, бидејќи самиот Пашињан го признал суверенитетот на Баку над територијата, вклучително и кога го потпиша примирјето со Азербејџан минатата година.