САД изразија загриженост за можниот состав на новата црногорска влада

Соединетите држави се многу загрижени по извештаите дека новата владејачка коалиција во Црна Гора би можела да ја сочинуваат партии и лидери кои активно се спротивставуваат на евроатлантските вредности, изјавија во петокот за весникот Вијести од американската амбасада во Подгорица.

Амбасадорката на САД во Црна Гора, Џуди Рајзинг Реинке, изјави дека ставот на Стејт департментот за формирање нова црногорска влада не е променет и дека Вашингтон го поддржува брзото формирање на влада која ќе се придржува до евроатлантските вредности, ќе претставува мултикултурна Црна Гора е сигурен сојузник во НАТО, силно ја поддржува Украина и продолжува активно да работи на интеграција во ЕУ.

„Реалноста е дека учеството во владата на групи или лидери кои одбиваат да ја осудат руската агресија, одбиваат да се залагаат за правата на Украина, одбиваат да ги поддржат санкциите на ЕУ против Русија, одбиваат да ги заштитат правата на малцинствата и одбиваат да ги почитуваат суверенитетот на соседните земји како Косово, драстично ќе ги попречи напорите на Црна Гора во остварувањето на нејзините европски аспирации“, рече Рајзинг Рајнке.

На почетокот на седмицата мандатот за состав на новата црногорска влада Милојко Спајиќ објави дека се договорил за формирање нова влада која ќе ја поддржат просрпската и проруската коалиција „За иднината на Црна Гора“ на чело со Андрија Мандиќ. Според овој договор, просрпската десница не би имала министерски позиции во владата, туку на Мандиќ би му била доделена функцијата претседател на црногорскиот парламент, додека неговиот штаб би имал 40 отсто од раководните позиции во јавните претпријатија.

Според овој договор, владата ја сочинуваа Движењето Европа сега на Спајиќ, Демократска Црна Гора, партијата на левиот центар на поранешниот претседател на парламентот Алекса Бечиќ, умерената просрпска Социјалистичка народна партија и партиите на Албанците во Црна Гора.

Коментирајќи го можниот состав на новата црногорска влада, амбасадата на ЕУ во Црна Гора изјавил за Вијести дека „На Црна Гора ѝ треба проевропска, стабилна, функционална и способна влада која ќе го одржува стратешкиот пат на земјата кон ЕУ и ќе ги спроведе реформите од агендата на ЕУ. со цел да напредуваме кон пристапување“.

„Очекуваме дека Црна Гора ќе продолжи да биде целосно усогласена со надворешната и безбедносната политика на ЕУ, покажувајќи ја посветеноста на земјата кон стратешките насоки на ЕУ“, изјави за Вијести делегацијата на ЕУ во Подгорица.

Просрпската десница претходно се спротивстави на членството на Црна Гора во НАТО, како и на санкциите на Европската унија против Русија, кои ги воведе и Црна Гора. Во случај лидерот на таа коалиција, Андрија Мандиќ, да биде претседател на црногорскиот парламент, тој автоматски ќе биде член на Советот за одбрана и безбедност и со тоа ќе добие пристап до податоците на НАТО.

Милојко Спајиќ го доби мандатот за состав на влада на 10-ти август, а рокот за завршување на таа работа истекува на 8-ми ноември.

Популистичката партија на Спајиќ, Движење Европа сега, победи на парламентарните избори во Црна Гора на 11-ти јуни. Оваа централнодесничарска партија произлезе од првата влада што беше формирана во 2020 година, кога опозицијата ја победи децениската доминација на Демократската партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ на изборите првпат по 30 години.

Српската православна црква имаше големо влијание врз формирањето на владата на тогашниот премиер Здравко Кривокапиќ, а министер за финансии во неа беше Спајиќ. Спајиќ и неговиот прв соработник Јаков Милатовиќ, кој подоцна беше избран за претседател на Црна Гора по победата на претседателските избори на „вечниот“ претседател Ѓукановиќ, го доживеаја својот политички подем кога ја зголемија минималната плата во Црна Гора од 226 на 450 евра во февруари 2021 година. Во текот на предизборната кампања, ветувањето беше дека просечната плата во Црна Гора, која сега е околу 800 евра, ќе ја покачат на илјада евра.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.