САД ја потврдија автентичноста за погубувањето на Сотлоф

56

Видеото на Исламската држава на кое е прикажано обезглавувањето на американскиот новинар Стивен Сотлоф, како одмазда за американските воздушни напади на нивната територија во Ирак е автентично, потврди денеска Кетлин Хајден, портпарол на американската Агенција за национална безбедност.

„Американската разузнавачка агенција го анализираше објавеното видео во кој се гледа американскиот државјанин Стивен Сотлоф и ја потврди автентичноста“, вели Хајден.

Американскиот претседател, пак, Барак Обама, денеска е во посета на Естонија и во моментов одржува прес-конференција во Таилн.

Обама изјавил дека убиството на Сотлоф е ужасен чин на насилство и ги предупредува милитантите од Исламската држава дека правдата ќе биде задоволена.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.