САД му дадоа зелено светло на Израел за продолжување на војната

Аналитичарите и експертите се согласуваат дека враќањето на израелската војска во војната во Појасот Газа дојде по американското зелено светло, но исклучија дека нивните цели за раселување на населението во Газа или намалување на нејзината густина на население ќе бидат постигнати според планираното.

Хасан Ајуб, професор по меѓународна и компаративна политика на Националниот универзитет Ан-Наџа, рече дека посетата на американскиот државен секретар Антони Блинкен на Тел Авив пред продолжувањето на војната имала за цел да се координира со Израелците за да се фокусира овој пат на јужниот дел на Газа. Стрип, за да се постигнат израелските цели, за кои рече дека се и американски.

Тој додаде: „Америка му даде зелено светло на Израел да ја продолжи војната во Газа“, нагласувајќи дека Американците се партнери на Израел во агресијата против Газа и дека тие молчеа за геноцидот извршен од овој против Палестинците во Газа. , и дека нивното барање до Израел е „да ги поштеди цивилите“ е неискрено во неговата агресија.

Според Ајуб, американската администрација инсистира на заштита и партнерство со Израел, за што сведочи фактот што претседателот Џо Бајден го обвини Движењето на исламскиот отпор Хамас за неуспехот да се продолжи примирјето.

Артилериските способности на Хамас
Од своја страна, воениот и стратешки експерт, генерал-мајор Фајез Ал-Дуваири, потврди дека наметнувањето на самоволието на израелската окупација е резултат на зеленото светло што и го дадоа САД, чиј министер за надворешни работи рече дека ќе го поддржат Израел ако се врати во војна.во Газа.

Сепак, американското зелено светло и континуираната поддршка за окупацијата нема да го спречат палестинскиот отпор – според Ал-Дуваири – да продолжи да се бори и да ја брани својата земја и народ. Тие веројатно ќе прибегнат кон своите артилериски способности и ќе наметнат нова реалност на израелското општество, принудувајќи го да прибегнува кон засолништа, што ќе изврши притисок врз Владата на Бенјамин Нетанјаху.

Во врска со планот на кој работи израелскиот министер за стратешки прашања за намалување на густината на населението во Газа со отворање пат за заминување на населението по морски пат кон Европа и Африка, а не преку Египет, Ал Дуваири отфрли дека тоа ќе се случи. и рече дека и по 55 дена континуирани бомбардирања и систематско уништување, меѓу 700 и 800 илјади Палестинци – според проценките – моментално се наоѓаат во северниот дел на Појасот, од вкупно еден милион и двесте илјади негови жители.

Во периодот на привременото хуманитарно примирје – додава воениот експерт – окупаторските сили убиваа и ширеа цивили кои сакаа да се вратат во нивните уништени домови, што значи дека имиграцијата не е опција меѓу жителите на Газа, освен во случај на принудно раселување. , што е малку веројатно.

Ајуб посочи дека САД го прифаќаат разговорот за намалување на густината на населението во Појасот Газа и не го коментира дополнително, нагласувајќи дека она што Тел Авив го сака е создавање безбедносен ентитет во Појасот Газа кој ќе го контролира и воспоставува целосен застапник. авторитет во него, како и на Запад брегот. Така, би имало два посебни ентитети, од кои ниту еден не би имал суверенитет.

Во врска со она што беше објавено од израелската радиодифузна корпорација во врска со тоа што Нетанјаху го информирал американскиот државен секретар дека Израел ќе го преземе безбедносниот надзор над Појасот Газа, Ајуб рече дека САД не сакаат Израел да се врати на окупацијата на Појасот Газа во техничка смисла. , но немаат против Појасот да остане под израелска безбедносна контрола.

Збунетост на Израел
Кога станува збор за целите на Израел за продолжување на војната во Газа, израелскиот експерт за прашања Муханад Мустафа верува дека Нетанјаху сака да ја продолжи војната за да го олесни товарот врз него и сака да стави крај на привременото хуманитарно примирје со палестинскиот отпор за да го обезбеди својот политички иднината. Тој рече дека игра политичка игра и дека преку неа успеал да ја врати довербата и стабилноста на својата влада.

Сепак, политичкото и военото раководство во Израел е во состојба на конфузија околу излегувањето од воениот ќорсокак, а во светло на неуспехот на Израел да ја постигне својата воена цел за војната во Газа, Мустафа верува дека елиминацијата на Хамас како воена цел стана прашање на голем сомнеж во Израел.

Исто така, разговорите на Израелците дека сакаат да ги елиминираат воените лидери на Хамас, како што е Јахја Синвар, го прикриваат постигнувањето на нивната воена цел во војната што ја започнаа против Газа.

Експерт за израелски прашања се осврна на внатрешните притисоци со кои се соочува владата на Нетанјаху и откри дека во сабота ќе се организираат големи демонстрации на кои ќе се бара ослободување на останатите израелски затвореници кои ги држи палестинскиот отпор, што укажува на големиот притисок на луѓе кои можат да посредуваат да дадат можност за принудување на Израел како што направија во првата фаза, за да се постигне ново примирје за продолжување на ослободувањето на затворениците.

Важно е да се напомене дека Израел ја продолжи својата војна против Газа во петокот наутро, веднаш по завршувањето на седумдневниот прекин на огнот. Интензивните напади низ Појасот Газа на првиот ден од враќањето на војната оставија повеќе од 100 Палестинци мртви и стотици други ранети за неколку часа.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.