Свет

САД: Пакетите-бомби се веројатно расистички мотивирани злосторства

САД: Пакетите-бомби се веројатно расистички мотивирани злосторства

Американската полиција објави дека верува оти експлозиите на трите пакети бомби во градот Остин може да бидат расистички мотивирани злосторства, при што две лица загинаа и неколку се ранети во последните десет дена во главниот град на сојузната американска држава Тексас.

Првиот пакет-бомба во понеделникот утрото убил еден 17-годишник и ранил една жена на иста адреса на којашто живеат и Афроамериканци, наведе полицијата. Вториот пакет-бомба експлодирал малку подоцна кога една 75-годишна Хиспаноамериканка го подигнала од прагот пред својот стан. Таа е тешко ранета и животно загрозена, изјави на прес-конференција шефот на полицијата на Остин. Претходно оставен пакет-бомба, на 2-ри март на влезот во друга куќа во Остин, каде што, исто така, живеат Афроамериканци, убила еден 39-годишник, наведе полицијата.

„Трагите коишто ги најдовме на местото на најновата експлозија, како и трагите по првите две експлозии упатуваат на тоа дека станува збор за поврзани случаи“, изјави шефот на остинската полиција Брајан Менлеј.

Преицзираше дека станува збор за многу силни експлозивни направи и ги повика жителите на овој претежно студентски град да бидат крајно внимателни, но да не ѝ се препуштат на паниката. Ги предупреди граѓаните да не допираат пакети, доколку наидат на нив. Претходно во понеделникот, пред третата експлозија, Менлеј изјави дека во врска со првите два пакета-бомби се сомнева дека станува збор за расистички напади.