САД повторно ја одложи забраната за продажба на „Хуавеј“

25

 

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ја одложи забраната за продажба на американски производи на кинеската компанија „Хуавеj“ за уште 90 дена.

Во мај САД на црната листа ставија пет кинески организации, вклучително и „Хуавеј“, кои според објаснувањето, претставуваат закана за националната безбедност на земјата. Ваквата мерка има за цел да ги спречи овие компании од пристап до доверлива технологија.

Всушност, истата значи дека американските компании не можат да продаваат хардвер и софтвер на кинеската компанија „Хуавеј“ без одобрение од американските власти.

Ова е второ одложување од 90 дена откако администрацијата воведе санкции во мај.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.