САД сакаат да го зајакнат своето нуклеарно оружје во Британија

Соединетите држави би можеле да бараат да стационираат нуклеарно оружје на британска територија за првпат од 2008 година, според буџетските документи на Пентагон анализирани од американски тинк-тенк и британските медиуми. Американските борбени авиони способни за нуклеарни бомбардирања се исто така планирани за истата воздухопловна база во Обединетото Кралство, сугерираат досиејата.

Во мартовското барање за финансирање до Конгресот, американската војска побарала 50 милиони долари за нов „сигурен студентски дом“ во базата на кралските воздухопловни сили Лејкенхит во Сафолк, северно од британскиот главен град, објави во средата Телеграф.

Според Федерацијата на американските научници, терминот „гаранција“ често се користи од страна на Пентагон за да се однесува на „способноста да се одржи нуклеарното оружје безбедно и под позитивна контрола“. Иако буџетскиот документ споменуваше проект на НАТО за изградба на „безбедни локации и објекти“ за складирање на „специјално оружје“ во Британија, официјалните лица допрва треба да потврдат какви било нови распоредувања во предметната база.

РАФ Лејкенхит беше една од трите локации во Британија во кои се сместени американското нуклеарно оружје во текот на Студената војна, држејќи 110 американски боеви глави до повлекувањето во 2008 година. Вашингтон, исто така, доставуваше атомски бомби за силите на Британија во рамките на иницијативата наречена „Проект Е“ до 1992 година.

Хамиш де Бретон-Гордон, поранешен командант на Заедничкиот хемиски, биолошки, радиолошки и нуклеарен полк Британија -НАТО, изјави за Телеграф дека новиот гарантен објект најверојатно ќе складира нуклеарно оружје.

„Во овој случај, гарантен дом е бункер што се користи за сместување на нуклеарни проектили и боеви глави. Треба да се зацврсти и да биде безбедно место – ако Русите сакаат да фрлат бомба врз нив, тоа нема да создаде нуклеарна несреќа“, рече тој.

Изградбата на студентскиот дом треба да започне следното лето и да заврши на почетокот на 2026 година, се вели во документите.

Истото барање за буџет на Пентагон, исто така, покажува дека Вашингтон планира да стационира две ескадрили борбени авиони Ф-35 А – способни за мисии за тактичко нуклеарно бомбардирање – во РАФ Лејкенхит. Неименувани британски воени извори до кои дојде Телеграф велат дека 54 F-35 треба да ги заменат постарите американски F-15 во базата некаде во наредните месеци.

Изгледите за ново нуклеарно распоредување во Британија предизвика вознемиреност кај некои критичари, кои изјавија дека потегот би бил „неодговорен“.

„Распоредувањето на новите Б61-12 (гравитациски бомби) во Европа ја поткопува секоја перспектива за глобален мир и гарантира дека Британија ќе биде цел во нуклеарниот конфликт меѓу САД/НАТО и Русија“, рече генералниот секретар на кампањата, Кејт Хадсон. Таа додаде: „Сè појасно е дека Лејкенхит повторно е витален запчаник во прекуокеанската нуклеарна машина на Вашингтон“.

Запрашана за можноста нуклеарното оружје да се врати во базата за време на неодамнешниот брифинг, заменик-секретарот за печат на Пентагон, Сабрина Синг рече дека политиката на САД е „ниту да го потврдуваат, ниту да го негираат присуството или отсуството на нуклеарно оружје на која било општа или специфична локација“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.