САД стравуваат дека Израел нема „јасен“ план за инвазија на Газа

Американските власти изразија загриженост дека Израел нема работен план за испраќање копнени сили во Газа и се прашуваат дали ИДФ може да ја постигне својата цел за уништување на милитантната група Хамас, според Њујорк Тајмс.

Во неодамнешните разговори со неговиот израелски колега Јоав Галант, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин ја нагласи потребата од „внимателно разгледување“ пред да започне копнена кампања на густо населената територија, објави во понеделникот Њујорк Тајмс.

„Американската администрација исто така е загрижена што израелските одбранбени сили сè уште немаат јасен воен пат за да ја постигнат целта на премиерот Бенјамин Нетанјаху за искоренување на Хамас“, објави медиумот, додавајќи дека „Во разговорите со израелските претставници, од нападот на Хамас  на 7 октомври, американските власти рекоа дека сè уште не виделе остварлив план за акција“.

Иако Белата куќа тврди дека американските власти не носат одлуки во име на Израел, Пентагон, наводно, го испратил генерал-полковник Џејмс Глин да ги советува израелските одбранбени сили (ИДФ) за урбаните операции. Глин претходно ги предводеше американските специјални единици задолжени за борба против Исламската држава (ИД, порано ИСИС), а претходно служел во Фалуџа, Ирак за време на некои од најжестоките борби од куќа до куќа, по американската инвазија во 2003 година.

Глин, наводно, ќе ги советува израелските сили за „како да ги ублажат цивилните жртви во урбаните војни“, според Асошиејтед прес, кој се повикува на неименуван американски функционер. Сепак, координаторот на Советот за национална безбедност Џон Кирби во понеделникот им рече на новинарите дека американските советници нема да служат во борбена улога и дека само ќе се консултираат со израелските команданти. Друг неименуван функционер изјави за Њујорк Тајмс, во меѓувреме, дека Глин нема да остане на теренот во Израел доколку започне копнена инвазија.

За време на разговорот со Галант во понеделникот, секретарот за одбрана Остин, наводно, ја нагласил „важноста на цивилната заштита“ и ја „охрабрил“ израелската војска „да ги спроведе своите операции во согласност со законот за војна“.

ИДФ веќе е на удар на некои групи за човекови права поради нападите врз цивилните структури во Газа, во кои според локалните власти, загинаа најмалку 5.000 Палестинци, а илјадници беа повредени. Околу 1.400 во Израел се убиени во терористичкиот напад на 7 октомври.

Стотици илјади жители во Газа се раселени поради насилството што исто така предизвика предупредувања за претстојната хуманитарна катастрофа од Обединетите нации и други организации.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.