Само бод за двете водечки екипи во Првата фудбалска лига

Лидерот Вардар и второпласираната Академија Пандев одиграа нерешено во 15.коло од Првата македонска фудбалска лига.

Актуелниот шампион Шкендија забележа убедлива победа над Ренова.

Резултати на денешните средби од 15.коло во ПМФЛ:
Академија Пандев – Струга Трим Лум 1:1
Борец – Силекс 0:0
Шкендија – Ренова 6:1
Вардар – Шкупи 1:1.

Табела: Вардар 31 бод, Академија Пандев 27, Шкендија 24, Силекс 22, Македонија ЃП 21, Шкупи 19, Струга 19, Борец 16, Ренова 15, Работнички 11. зс