Сампдорија и Јуве без победник, Рома со „минималец“ против Кремонезе

Juventus' Serbian midfielder Filip Kostic (center) shoots during the Italian Serie A soccer match Uc Sampdoria vs Juventus Fc at Luigi Ferraris stadium in Genoa, Italy, 22 August 2022. ANSA/STRINGER

Во последниот натпревар од второто коло на италијанското фудбалско првенство во понеделникот вечерта Сампдорија и Јувентус одиграа без голови.

Јувентус со четири бодови од два натпревара е на четвртото место на табелата, додека Сампдорија дојде до првиот бод и се наоѓа на 16-то место.

Јувентус во следното коло игра против Рома која претходно во понеделникот на својот „Олимпико“ го совлада Кремонезе со 1:0, а решавачкиот погодок го постигна во 65 минута Крис Смајлинг.

Ова е вториот пораз за Кремонезе кој е на 18-то место без бодови, а Рома е третопласирана со максималните шесто бодови, а пред неа поради подобрата гол разлика се Интер на второто и водечкиот Наполи.