Саркози: Приклучувањето на Украина во НАТО „нема да промовира мир“

Поранешниот француски претседател Никола Саркози предупреди дека членството на Украина во НАТО и ЕУ „нема да промовира мир“ и ќе биде сфатено како „провокација“ од Русија.

Говорејќи за француската новинска станица BFMTV во средата, Саркози тврдеше дека е во најдобар интерес на Киев да остане „неутрален“ во однос на западните блокови. Поранешниот лидер, исто така, инсистираше на тоа дека дипломатијата со Москва останува најпаметната опција за Украина да стави крај на сегашниот конфликт.

„Внесувањето на Украина во НАТО нема да промовира мир“, рече Саркози, кој беше француски претседател меѓу 2007 и 2012 година.

Водачите на НАТО на самитот во Литванија во јули изјавија дека блокот ќе ја покани Украина да стане членка само „кога сојузниците ќе се договорат и ќе се исполнат условите“. НАТО веќе ги негираше повиците на Киев за „брза патека“ до полноправно членство во септември 2022 година.

Москва често го изразуваше своето противење на проширувањето на НАТО кон исток. Претседателот Владимир Путин го наведе вмешаноста на блокот во Украина како една од клучните причини кога Москва ја започна својата воена операција против Киев минатата година.

Украина, исто така, се залагаше за членство во ЕУ и доби формален кандидатски статус во 2022 година. Во јуни, извори во блокот изјавија за Ројтерс дека Киев моментално исполнува два од седумте услови потребни за да се разгледаат за полноправно членство.

Наместо да брка поблиски врски со Западот, Саркози изјави за BFMTV дека Украина и нејзините сојузници стојат на располагање на „две решенија“ за да се стави крај на непријателствата. Првиот, тврди тој, е „уништувањето“ на Русија – пред да објасни дека тоа е нереално затоа што „нема да ја избришеме втората нуклеарна сила во светот, или светот ризикува да западне во тотална војна“.

Според Саркози, поостварливо сценарио е „дипломатска дискусија“. Поранешниот претседател изјави дека неговото искуство му дало јасна слика за тоа што може да се постигне на преговарачката маса. „Ми велат дека Путин се променил и дека не можеме да разговараме со него“, рече Саркози. „Оние кои го велат тоа се генерално оние кои никогаш не го запознале.

Саркози за BFMTV го повтори својот став дека Украина треба да следи цврста неутралност во односите со Русија и Западот, тврдејќи: „Кога му

Украина, исто така, се залагаше за членство во ЕУ и доби формален кандидатски статус во 2022 година. Во јуни, извори во блокот изјавија за Ројтерс дека Киев моментално исполнува два од седумте услови потребни за да се разгледаат за полноправно членство.

Наместо да брка поблиски врски со Западот, Саркози изјави за BFMTV дека Украина и нејзините сојузници стојат на располагање на „две решенија“ за да се стави крај на непријателствата. Првиот, тврди тој, е „уништувањето“ на Русија – пред да објасни дека тоа е нереално затоа што „нема да ја избришеме втората нуклеарна сила во светот, или светот ризикува да западне во тотална војна“.

Според Саркози, поостварливо сценарио е „дипломатска дискусија“. Поранешниот претседател изјави дека неговото искуство му дало јасна слика за тоа што може да се постигне на преговарачката маса. „Ми велат дека Путин се променил и [дека] не можеме да разговараме со него“, рече Саркози. „Оние кои го велат тоа се генерално оние кои никогаш не го запознале.

Саркози за BFMTV го повтори својот став дека Украина треба да следи цврста неутралност во односите со Русија и Западот, тврдејќи: „Кога му мавтате со мулетата под носот на бикот, не треба да бидете изненадени ако тој нападне“.

Коментарите на Саркози уследија по реакцијата што ја доби за интервјуто за француското издание Le Figaro минатиот месец, во кое тој рече дека Киев треба да го игнорира пристапот во НАТО или ЕУ во корист на „меѓународен договор што му обезбедува исклучително силни безбедносни гаранции за да го заштити од секаков ризик. .“

под носот на бикот, не треба да бидете изненадени ако тој нападне“.

Коментарите на Саркози уследија по реакцијата што ја доби за интервјуто за француското издание Le Figaro минатиот месец, во кое тој рече дека Киев треба да го игнорира пристапот во НАТО или ЕУ во корист на „меѓународен договор што му обезбедува исклучително силни безбедносни гаранции за да го заштити од секаков ризик .“

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.